Baza wiedzy

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w UK?

Prawo jazdy UK - Insito Odszkodowania

W związku z Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zmieni się wiele. Jednym z pytań, jakie stawiają Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii oraz ci często odwiedzający Wyspy, jest to o prawo jazdy. Czy będą mogli, jak dotychczas, jeździć po terenie Wielkiej Brytanii z prawem jazdy wydanym w Polsce?

Obecny etap ustaleń

Obecnie nadal warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie są jeszcze do końca znane. Wiemy jednak o tym, jak mogą wyglądać sprawy w najbliższym czasie. Na oficjalnej rządowej stronie zajmującej się informowaniem obywateli o wszystkich kwestiach związanych z Brexitem – Brexit.gov.pl – możemy przeczytać, że „polskie prawo jazdy powinno być honorowane na terenie Wielkiej Brytanii po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE”. Dotyczy to jednak wyłącznie Polaków odwiedzających Wielką Brytanię, czyli tych, którzy nie zamieszkują, ani nie pracują na stałe w Wielkiej Brytanii. Prawo to wynika z Konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 r. Polskie prawo dotyczące ruchu drogowego działa właśnie na zasadach tej konwencji, dlatego jest i będzie honorowane w Wielkiej Brytanii niezależnie od ustaleń w sprawie Unii Europejskiej.

Natomiast jeśli chodzi o Polaków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii lub tych, którzy planują przeprowadzenie się na stałe do UK – te osoby będą musiały sprawić sobie brytyjskie prawo jazdy. Sporym plusem jest jednak to, że Wielka Brytania deklaruje w tej sprawie pewną ulgę. Otóż po dokonaniu się Brexitu rząd postanowił dać osobom z dokumentami wydanymi przez każdy kraj należący do Unii Europejskiej aż 3 lata na wymianę prawa jazdy na brytyjskie. Wyjątkiem są osoby, które zbliżają się do skończenia siedemdziesiątego roku życia – te będą musiały ubiegać się o nowe, brytyjskie prawo jazdy już po siedemdziesiątych urodzinach, bez względu na to, czy od Brexitu minie rok, dwa czy trzy lata.

Czy prawo jazdy brytyjskie będzie uznawane na terenie Polski?

Wszystko wskazuje na to, że tak – brytyjskie prawo jazdy będzie uznawane na terenie Polski po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na rządowej stronie Brexit.gov.pl wskazuje się, iż przesłanki ku temu można wyczytać w ustawie z dnia 15 marca 2019 r. o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej (Dz.U poz. 622).

Czy brytyjskie prawo jazdy będzie uznawane przez inne kraje europejskie?

Od 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej. Do Brexitu doszło wskutek wynegocjowanej Umowy Wyjścia, co oznacza, że z brytyjskim prawem jazdy będzie można się poruszać po krajach Unii Europejskiej jeszcze do 31 grudnia 2020 roku. Taki przynajmniej zakłada się okres przejściowy, w którym prawo Unii Europejskiej ma nadal funkcjonować w Wielkiej Brytanii. Kraje Unii Europejskiej również więc będą do tego czasu jeszcze uznawać Wielką Brytanię za członka wspólnoty. Jakie prawo wejdzie w życie po 31 grudnia 2020 roku – trudno przewidzieć.

Skontaktuj się z nami

Przydarzył Ci się wypadek?

Wywalczymy dla Ciebie wysokie odszkodowanie

Zgłoś wypadek

lub zadzwoń 077 3615 7240

24h na dobę, 7 dni w tygodniu

Jeśli masz konto w brytyjskim banku, który pobiera od Ciebie opłaty - możesz otrzymać zwrot opłat bankowych wraz z odestkami

Dowiedz się więcej